Указом Президента України № 838/2005 від 23.05.2005 р. „Про заходи щодо дальшого розвитку заповідної справи в Україні”, Розвиток заповідної справи визнано одним із найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики.

 

Львівщина прогресує в цьому широкомасштабному загальнодержавному процесі. На сьогоднішній день на території області функціонує 326 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 132,9 тис. га, що складає 6,1 % від площі території області. В області є 9 з 10 передбачених Законом України “Про природно-заповідний фонд України” категорій заповідності

 

Цей показник хоча й більший від середнього для України на 1,4%, проте відчутно нижчий від такого ж для сусідніх європейських країн.

 

За останні роки в області здійснено ряд заходів по впорядкуванню, створенню і оптимізації функціонування заповідних об’єктів. При цьому застосовуються нові підходи, зокрема:

 

На рівні області прийнято нормативні акти, якими запроваджено програмний підхід до заповідної справи та які покликані покращити функціонування територій та об’єктів ПЗФ:

  • Регіональна програма формування екологічної мережі Львівської області на 2007-2015 роки;
  • Регіональна програма розвитку заповідної справи у Львівській області на 2009-2020 роки;
  • у 2007 та у 2009 роках видано розпорядження про врегулювання питання щодо винесення у натуру меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду Львівської області.

 

З обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на проведення заходів, спрямованих на збереження територій та об'єктів ПЗФ в 2009 році виділено 1,428 млн. грн., що в два рази більше, ніж в 2006 р.

 

З метою удосконалення системи управління територіями та об’єктами природно-заповідного в області працює 9 природоохоронних установ зі спеціальними адміністраціями у підпорядкуванні:

  • Мінприроди України – 1 (Яворівський НПП)
  • Держкомлісгоспу України – 1 (НПП “Сколівські Бескиди”,)
  • Міносвіти України – 4 (природний заповідник “Розточчя”, 3 ботанічні сади)
  • Органів місцевого самоврядування – 4 (РЛП “Знесіння”, “Равське Розточчя“,  “Верхнє-Дністровські Бескиди”, “Надсянський”).

 

Слід відмітити, що в системі управління об’єктами ПЗФ в області немає „монополії”.

 

Для врегулювання проблемних питань пов’язаних з винесенням в натуру меж територій та об’єктів ПЗФ у 2009 р. виділено 300,0 тис. грн., чим забезпечено винесення в натуру меж на території 28 тис. га загального фонду.

 

За останні роки в області створено:

  • регіональний ландшафтний парк “Равське Розточчя” площею 19,1 тис. га, складову майбутнього біосферного резервату “Розточчя”.  Матеріали щодо української частини біосферного заповідника на Розточчі у складі природного заповідника „Розточчя”, Яворівського національного природного парку, регіонального ландшафтного парку „Равське Розточчя” подані на розгляд Національному комітету МАБ ЮНЕСКО. При умові прийняття МАБ ЮНЕСКО позитивного рішення про оголошення біосферного резервату “Розточчя”, в області буде вже два такі міжнародні природоохоронні об’єкти.
  • Перший – регіональний ландшафтний парк “Надсянський” загальною площею 19,43 тис. га, (територія безпосередньо прилягає до українсько-польського кордону). Комісією МАБ ЮНЕСКО (Париж, грудень 1998 р) його включено до першого в Європі міжнародного трьохстороннього польсько-українсько-словацького біосферного заповідника “Східні Карпати”.
  • два заказники місцевого значення – “Гаївський” у Буському районі та “Климова Дебра” у Жовківському районі.

 

Особливою гордістю для Львівщини є два національні природні парки – Яворівський та НПП “Сколівські Бескиди”. Обидва функціонують вже понад 10 років.

 

У 2009 році розроблений Проект створення ще одного НПП – „Пам’ятка Пеняцька”  або „Північне Поділля”. У грудні 2009 року прийнято рішення Львівської обласної ради щодо погодження створення такого парку в області. Матеріали та проект указу Президента України передано в Мінприроди України.