Щовесни на території  України зокрема й Львівській області набуває великих обсягів торгівля ранньоквітучими весняними рослинами-первоцвітами. Практично усі первоцвіти, що зростають в наших лісах та луках охороняються або Червоною книгою  України або регіональними Червоними списками.

 

Рішенням Львівської обласної ради від  2 грудня 2003 року №193 «Про заходи щодо охорони рідкісних та зникаючих видів рослин на території Львівської області», затверджено:

  • Список видів рослин, занесених до Червоної книги України, які зростають на території Львівської області і потребують охорони (108 видів), які занесені до Червоної книги України,  Червоного списку МСОП, Європейського червоного списку, Додатку І  Бернської конвенції, які зростають на території Львівської області;
  • Перелік регіонально-рідкісних видів, що потребують охорони в межах Львівської області (259 видів).

 

Львівська обласна рада прийняла рішення заборонити:

  • усім організаціям  і громадянам збір і знищення рослин, занесених до Списку видів рослин області – об’єктів Червоної книги України;
  • розорювання земель, на яких зростають ці види рослин, а також будь-які заходи, що можуть призвести до корінних змін у рослинному покриві таких ділянок;
  • продаж на ринках, площах міст та інших населених пунктів області рослин, занесених до Списку видів рослин області – об’єктів Червоної книги України.

 

Для припинення несанкціонованого збору, перевезення та торгівлі зникаючими первоцвітами щороку в Україні проводиться операція «Первоцвіт». Вона починається ще у січні з першими підсніжниками, а закінчується у кінці травня, коли відцвітають останні з первоцвітів.  

 

На виконання вимог законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», Кодексу України про адміністративні правопорушення, рішення Львівської обласної ради від 02.12. 2003 року №193, Державним управлінням  охорони навколишнього природного середовища  в Львівській області та Державною екологічною інспекцією  в Львівській області  проводиться щорічна операція «Первоцвіт». До операції в обов’язковому порядку залучаються представники правоохоронних органів, державної лісової охорони та активно беруть участь громадські організації.

 

Втручання працівників райвідділів міліції просто необхідне для боротьби із торгівлею первоцвітами на вулицях, станціях залізничних вокзалах. Для чіткого координування дій Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища та Державною екологічною інспекцією в Львівській області, УМВС у Львівській області затверджений план заходів щодо проведення операції «Первоцвіт». Цей план, окрім спеціальних заходів передбачає проведення спільних рейдів правоохоронців та представників державних органів охорони природи на ринки, вокзали та інші місця потенційного продажу первоцвітів.

 

Згідно статей 88-1 та 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку придбання, збуту об’єктів рослинного світу, або порушення вимог щодо охорони  видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою адміністративну відповідальність.

 

Дуже  вагому підтримку у проведенні операції «Первоцвіт» можуть надати ЗМІ. Усвідомлюючи, що для більшості журналістів ця проблема ненова, все ж хочемо наголосити, що регулярне висвітлення її на сторінках преси, на радіо – та в телеефірі вносить вагомий внесок в ідеологічну підтримку операції та зміну свідомості потенційного покупця знищених квітів.

 

До Червоної книги України занесені три види підсніжників: ельвеза, білосніжний і складчастий. Перші два види поширені в центральній та південній частинах країни, білосніжний – у західній Україні та Карпатах.

 

Підсніжник білосніжний – багаторічна трав’яниста рослина, 8-15 см заввишки, з підземною цибулиною. Листків два, вони лінійні, темно-зелені, сизуваті. Стебло циліндричне, з однією звислою квіткою, що виходить з пазухи перетинчастого ланцетного приквітка. Квітка біла, оцвітина складається з шести листочків. В природних умовах цвіте у березні-квітні. Росте у широколистяних та змішаних лісах, серед чагарників. Внаслідок щорічного масового зривання квіток на букети поступово винищується. В багатьох місцевостях підсніжник вже зник, особливо біля великих міст.

 

Рябчик шаховий (великий) – багаторічна трав’яниста рослина заввишки 20-35 см з майже кулястою цибулиною. Стебло тонке, пряме, з 3-5 черговими, широколінійними, жолобчастими листками. Квітки завдовжки 3-4 см, одиничні, повислі, широкодзвониковидні, бурувато-пурпурові, з виразним білуватим шаховим малюнком. Цвіте у квітні-травні. Росте на вогких луках, чагарниках, рідше – у світлих листяних лісах. Популяції у Передкарпатті і Західного Лісостепу нечисленні  із загальною тенденцією до зникнення.

 

Шафран Гейфеля – багаторічна трав’яниста рослина 25-35 см. заввишки, з підземною бульбоцибулиною. Листки лінійно-ланцетні, часто опущені.  Квітки поодинокі фіолетові, іноді сніжно-білі, листочки оцвітини виразно увігнуті. Приймочки оранжеві. Цвіте у березні-квітні. Росте на вологих високогірних луках – полонинах, а також після лісових галявинах, луках лісового поясу та на трав’янистих схилах у рівнинній частині. На Львівщині знаходиться на північній межі свого поширення, а тому заслуговує на особливу увагу.

 

Купуючи їх, Ви станете «співучасниками» знищення природи. Ми робимо все, щоб їх захистити, але нам необхідна Ваша допомога! Закликаємо взяти активну участь в операції «Первоцвіт – 2010».