Верхове болото «Надсяння» – під охороною Рамсарськоі конвенції!

В Україні з’явилося 11 нових Рамсарських Угідь! На території Львівщини -це верхове болото «Надсяння», яке розташоване на території Турківського району поблизу с. Боберка.

Угіддя представлене лісовими та лучними схилами ріки Сян та особливо цінним торфовим болотом в урочищі «Мішок», яке вважається одним найбільших непорушених боліт Українських Карпат. Угіддя охороняється в межах регіонального ландшафтного парку «Надсянський».

Дослідження об’єкту проводилися науковцями Державного природознавчого музею НАН України в рамках інвентаризації водно-болотних угідь в Карпатському регіоні України (к.б.н. Богдан Проць, к.г.н. Іван Круглов, к.б.н. Андрій Бокотей, к.б.н. Володимир Різун, к.б.н. Андрій- Тарас Башта, к.б.н. Олег Орлов, к.б.н. Оксана Вовк). Довідково: Під водно-болотними угіддями (ВБУ) розуміють природні комплекси боліт, заплавних лук і лісів, а також плавні та мілководні водойми чи їх ділянки глибиною до 6 метрів.

Такі мілководні водойми та заплави відіграють дуже важливу роль для людини – вони очищують воду, виділяють багато кисню, є домівкою для багатого біорізноманіття, захищають від повеней та ще багато іншого. Що надзвичайно важливо – водно-болотні угіддя зменшують вплив змін клімату. Світовою спільнотою 2 лютого 1971 року у місті Рамсар (Іран) підписано міжнародну угоду – Конвенцію з водно-болотних угідь міжнародного значення. Рамсарську конвенцію підписали 18 держав, у 2000 році –119, на цей час до неї приєдналося 159 держав. Сьогодні Рамсарський список – найбільша у світі мережа охоронюваних територій. На території 170 держав -Рамсарських Договірних Сторін по всьому світу налічується понад 2300 Рамсарських угідь, які займають площу понад 2,1 мільйона квадратних кілометрів. Україна поновила своє членство в Рамсарській Конвенції у 1996 році.

Мета конвенції – зберегти водно-болотні угіддя як середовища для водоплавних птахів та збереження і раціонального використання цих угідь шляхом місцевих, регіональних і національних дій та міжнародної співпраці.

Чому саме для збереження водно-болотних угідь потрібна міжнародна угода? Перш за все тому, що їх деградація та зникнення мають глобальний характер, бо велика кількість водно-болотних угідь розташовані на територіях декількох держав. Наприклад, водозбірний басейн Дніпра розташовано на території Росії, Білорусі та України; басейн Дунаю охоплює 14 країн Європи. Негативний вплив на водно-болотні угіддя однієї країни може поширюватися далеко за її межі. Збереження багатьох видів тварин, перш за все мігруючих риб та птахів, потребує скоординованих зусиль багатьох країн. Рамсарська конвенція, є загальносвітовою платформою для співпраці, забезпечує координацію зусиль багатьох держав щодо збереження та відновлення водно-болотних угідь, створення єдиних методичних підходів до цього, стимулює обмін інформацією та розповсюдження екологічних знань.


0 відгуків

Залишити відгук

Хочете приєднатися до обговорення?
Не соромтеся!

Залишити відповідь