Тривають жнива – бережімо поля від паліїв

За інформацією департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації на Львівщині триває жнивна кампанія, лідерами у жнивуванні є аграрії Самбірського, Мостиського, Дрогобицького та Кам’янка-Бузького районів області. Найвищу врожайність ранніх зернових отримали сільськогосподарські підприємства Городоцького, Сокальського та Кам’янка-Бузького районів.

На жаль, під час проведення жнивних робіт виникає можливість після збору врожаю, через малу свідомість людей, зануритися у суцільні димові завіси вздовж полів, через масове спалювання стерні та соломи.

За результатами досліджень, при спалюванні соломи та пожнивних решток в умовах низької вологості ґрунту згоряє не лише рослинна органіка, а й гумус – найбільш родючий поверхневий шар ґрунту, внаслідок чого знижується його мікробіологічна активність. При спалюванні стерні озимої пшениці на одному гектарі знищується така кількість органічної речовини, яку можна компенсувати лише внесенням 40 т/га гною. При спалюванні 40-50 ц стерні і соломи з гектара втрачається до 20-25 кг азоту і 1500 -1700 кг вуглецю, різко погіршуються водно фізичні властивості грунту. Встановлено, що солома згорає на одному квадратному метрі за 30-40 °С, при цьому температура на поверхні ґрунту під час горіння може досягати 360 °С, на глибині 5 см – близько 50 °С. Вигорання органічної речовини ґрунту відбувається в шарі 0 –5 см, а втрати води – в шарі 0-10 см. Це, без сумніву, негативно позначається на родючості ґрунту, оскільки на утворення 1 см його родючого шару необхідно близько 100 років.

За інформацією Департаменту з питань цивільного захисту облдержадміністрації з початку року зафіксовано більше 400 пожеж у природному середовищі площею 247,3359 га, з яких 160,3103 га сухостої. Найбільше пожеж зафіксовано у Пустомитівському (58), Яворівському (49), Жовківському (43) районах та м. Львів (42).

Працівниками державної екологічної інспекції у Львівській області винесено 156 постанов та накладено штрафів загальною сумою 26520,0 грн згідно ст 77-1, ч.1 ст 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Варто знати, що при спалюванні сухої рослинності та її залишків знищуються безхребетні тварини, які знаходять там своє укриття. Багато видів птахів влаштовують гнізда на землі, через що теж потерпають від випалювання сухої рослинності та її залишків. Знищується насіння, пошкоджуються кора та гілки рослин, які ростуть поруч з місцем спалювання.

Але найголовніше – спалювання сухої рослинності призводить до некерованих надзвичайних ситуацій виникає небезпека лісових і торф’яних пожеж, що може привести до займання будинків, машин, ліній електропередач, газопроводів з фатальними наслідками.

Слід пам’ятати, що кожен акт підпалу – це злочин проти природи.

0 відгуків

Залишити відгук

Хочете приєднатися до обговорення?
Не соромтеся!

Залишити відповідь