Поводження з промисловими люмінісцентними лампами

Попит на люмінесцентні енергозберігаючі лампи з кожним роком тільки росте. Це цілком зрозуміло: адже вони економні і дають багато світла. Однак мало хто замислюється, що використані лампочки не можна викидати на звичайний смітник, бо це може обернутися справжньою екологічною катастрофою!

ЯКІ ЛАМПОЧКИ Є РТУТОМІСТКИМИ?
Окрім люмінесцентних ламп денного світла ртуть міститься у ксенонових, неонових і бактерицидних лампах – їх утилізацією повинні займатись спеціальні організації, які мають відповідні ліцензії на проведення такої діяльності.

В ЧОМУ ЗАГРОЗА РТУТОМІСТКИХ ВІДХОДІВ?
Різноманітні лампочки, у складі яких міститься ртуть, належать до категорії надзвичайно небезпечних відходів. Якщо ртутомісткі відходи потрапляють на звалище разом з іншим побутовим сміттям, вони часто розбиваються, а отруйні речовини потрапляють і забруднюють природне середовище: повітря, ґрунти, воду. Через забруднену біосферу великі дози ртуті можуть потрапити прямісінько на наш обідній стіл – у формі забруднених овочів, риби і т.д.
Дуже небезпечною особливістю ртуті є те, що вона практично не виводиться із організму, накопичується у вкрай токсичних концентраціях. При отруєнні нею перш за все страждають органи нервової і травної системи, понижується імунітет, у жінок погіршується репродуктивна функція.

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЯКЩО У ПРИМІЩЕННІ РОЗБИЛАСЬРТУТОМІСТКА ЛАМПА?
В першу чергу одразу, як тільки це сталося, потрібно дуже добре провітрити приміщення. Далі потрібно обережно зібрати великі уламки. Дрібні ж частинки лампи доцільно зібрати за допомогою скочу, серветками, рушником. Ні в якому випадку не можна збирати уламки за допомогою пилососу. Коли ви все зробили, потрібно провести в приміщенні вологе прибирання з використанням миючих засобів, що містять хлор.

ЯК ПРАВИЛЬНО УТИЛІЗУВАТИ ЛЮМІНЕСЦЕНТНІ ЛАМПИ ТА ІНШІ РТУТОМІСТКІ ВІДХОДИ?
Утилізацією ртутоміских відходівзаймаються спеціальні організації, де працюють досвідчені фахівці. При цьому створюються певні безпечні умови, які є просто необхідними в силу високої токсичності ламп.

Компанії проводять збір і зберігання ламп за допомогою спеціальних металевих контейнерів,які мають чохли та поліетиленові мішки для збору уламків. Коли контейнери заповнюються, їх закривають герметично і ставлять у спеціальних приміщеннях з обмеженим доступом.

Люмінесцентні лампи можуть утилізуватись у такий спосіб: колби підлягають мокрому подрібненню. Завдяки цьому зі стінок і цоколів видаляється ртуть і люмінофор. Відмивання відбувається у спеціальному розчині. Проводиться демеркуризація, переважно із застосуванням азотної кислоти. Після хімічної обробки ртуть втрачає свою леткість, тобто більше вона не може випаруватись, розчинитись в оточуючому середовищі чи потрапити в організм людини.

Далі цоколі розділяються у механічний спосіб.

Правильна утилізація люмінесцентних ламп – це, здавалось би, «дрібничка». Але насправді, якщо кожен громадянин буде робити такі «дрібнички», то усі разом ми зможемо уникнути величезної екологічної катастрофи,від якої можемо постраждати не тільки ми, але й наші рідні та близькі люди.

ДП «Боднарівка» пропонує послуги транспортування ртутомістких відходів по всій території України та подальшу утилізацію на спеціальномузаводі.Серед наших переваг: високий професіоналізм спеціалістів, грамотне оформлення усіх необхідних документів, використання новітнього обладнання.

0 відгуків

Залишити відгук

Хочете приєднатися до обговорення?
Не соромтеся!

Залишити відповідь