Чому ж в XXI столітті освічена нація так недбало ставиться до рідної землі?

Відталий під променями весняного сонця луг – це не просто сухий травостій. По науковому визначенню – це еволюційно сформований комплекс угрупувань рослин, тварин та мікроорганізмів і їх навколишнього середовища, що взаємодіє як єдине функціональне ціле, або елементарна екосистема , яка є своєрідною часткою біосфери.

Але більшість людей не усвідомлює, що при випалюванні сухої рослинності, який є потужним температурним процесом,  біопродуктивність сінокосів неухильно знижується, а видовий склад трав занепадає, що призводить до:

 •  руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Що призводить до  зниження родючість ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість.
 • на природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
 • існує загроза і для тваринного світу
 • гинуть комахи та дрібні тварини, які зимують у норах, верхніх шарах ґрунту та надґрунтовому покриві, руйнуються гнізда птахів.

 

Також повідомляємо що під час спалювання сухої рослинності у повітря вивільняються небезпечні та канцерогенні речовини (сполуки свинцю, ртуті та інші важкі метали). У вогні згоряють сміття, пластикові пляшки, залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи токсичні хімічні сполуки. Які накопичуються та викликають у людини:  

 

 • подразнення та опіки дихальних шляхів,
 • підвищення рівня цукру в крові,
 • діють на вуглеводний обмін,
 • спричинюють головний біль,
 • викликають втомленість,
 • виділяється бензопрен, що може викликати ракові захворювання,-постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатний протистояти мікробам, особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму,
 • виникнення онкологічних захворювань, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини і посилюють негативний перебіг хронічних захворювань.

 

Але найголовніше – спалювання сухої рослинності та сміття завдає непоправної шкоди довкіллю, несе загрозу для  здоров’я людини, та призводить до некерованих надзвичайних ситуацій виникає небезпека лісових і торф'яних пожеж. Що можуть привести  до займання будинків, машин, лінії електропередач, газопроводів які можуть привести до фатальних наслідків.

 

Скрізь , де спалювали суху рослинність, вже не буде колишнього різнотрав'я. Кожен акт підпалу – це злочин проти природи. Головна небезпека полягає у провокуванні лісових пожеж. Щорічно ці процеси охоплюють сотні гектарів земель.

Довідково Згідно з діючим законодавством, ст. 27 Закону України “Про рослинний світ”, забороняється випалювання сухої рослинності, або її залишків. 

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачається:

Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян  від  одного  до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на  посадових осіб – від трьох до  десяти  неоподатковуваних  мінімумів  доходів громадян.Знищення  або  пошкодження  лісу    внаслідок    необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог  пожежної  безпеки  в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або  поширення  її на значній площі, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від  трьох  до десяти  неоподатковуваних  мінімумів   доходів   громадян (від 51 до 170 грн.) і   на посадових осіб  –  від  семи  до   дванадцяти   неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(від 119 до 204 грн.).

Стаття 77-1. Самовільне випалювання рослинності або її залишків тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти  до двадцяти   неоподатковуваних   мінімумів  доходів  громадян(від 170 до 340 грн.) і на посадових осіб – від п’ятдесяти до  сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 грн.).Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян  від  двадцяти до  сорока  неоподатковуваних  мінімумів  доходів  громадян (від  340 до680 грн.) і  на посадових осіб – від сімдесяти до ста  неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян(від 1190 до 1700грн.).

Кримінальним кодексом України передбачається: 

Стаття 245. Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу (знищення  або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень  навколо  населених пунктів,  вздовж залізниць,  а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом) – караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

0 відгуків

Залишити відгук

Хочете приєднатися до обговорення?
Не соромтеся!

Залишити відповідь