Біосферний резерват – це територія суходільних, прибережних, морських екосистем або їх поєднання, яка визнана міжнародною програмою UNESCO’s Man and the Biosphere (MAB) Людина і Біосфера.
Мета створення резервату: утворюються з метою демонстрування збалансованих відносин між людством та біосферою, збереження генетичних ресурсів, різноманіття біологічних видів, екосистем і ландшафтів, сприяння стійкого соціально-економічного розвитку даного регіону, поширення екологічної освіти і підготовки кадрів, проведення досліджень і моніторингу довкілля та впровадження спільних заходів.
Отримання статусу транскордонного біосферного резервату є визнанням на міжнародній арені визначних природних, ландшафтних і культурних цінностей та їх значної ролі у загальній системі охорони середовища.
Основними питаннями, що вирішуються в рамках транскордонного співробітництва є координація робіт в сфері охорони навколишнього середовища, спільного економічного співробітництва, культурний, інформаційний обміни, а також координація робіт у надзвичайних ситуаціях.
При створенні резервату активізується транскордонна співпраця у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі й в питаннях реалізації спільних проектів щодо вирішення у прикордонній зоні екологічних проблем, розвитку екотуризму і культурного спілкування населення.
Завданням біосферного резервату є збереження біологічного різноманіття, біологічних ресурсів і їх стале використання.
Відповідно до вимог, біосферні резервати повинні включати в себе три зони:
- Core area – заповідна, для виконання функції довготермінової охорони;
- Buffer zone – буферна, яка, оточує або прилягає до центральної зони або зон, є чітко окресленою у просторі, де можлива діяльність, що не суперечить охоронним функціям;
- Transition zone – зона співробітництва, в якій пропагується і розвивається практика збалансованого управління ресурсами.
Біосферні резервати мають виконувати три взаємопов’язані функції:
- – охоронну – для збереження генетичних ресурсів, біологічних видів, екосистем і ландшафтів;
- – функцію розвитку для сприяння стійкому соціально-економічному розвитку;
- – функцію науково-технічного забезпечення для підтримки демонстраційних проектів, екологічної освіти і підготовки кадрів, проведення дослідження і моніторингу, що здійснюються з метою охорони природи і сталого розвитку.
В межах Львівської області функціонує два біосферні резервати: «Розточчя» та «Східні Карпати».
Міжнародний біосферний резерват «Східні Карпати»
Територія цього резервату розташована в Східних Карпатах. Складається з трьох національних парків і трьох ландшафтних (природних) парків у трьох країнах:
- – Бещадський національний парк (Bieszczadzki Park Narodowy) і два ландшафтних парки, які оточують його — Ландшафтний парк «Цісна-Ветліна» (Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy) і Ландшафтний парк «Долина Сяну» (Park Krajobrazowy Doliny Sanu) в Польщі;
- – Національний парк Полонини (Národný park Poloniny) з прилеглими територіями в Словаччини;
- – Національний природний парк «Ужанський» і Регіональний ландшафтний парк «Надсянський» в Україні (відповідно в Закарпатській та Львівській областях).
Резерват є частиною програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Він охоплює територію в 2 080,89 км ² (1 087,24 км ² — польська частина, 407,78 км ² — словацька і 585,87 км ² — українська). Спочатку був заснований як польсько-словацький транскордонний резерват (1992). У 1998 році був розширений за рахунок українських парків, ставши першим у світі тристороннім біосферним резерватом.
Міжнародний біосферний резерват «Розточчя»
Загальна площа транскордонного українсько-польського резервату становить 371902 га. З польської сторони резерват займає площу 297015 га, а з української – 74887 га.
Українська частина резервату включає частини двох прикордонних районів області, Яворівського і Жовківського, зокрема – природний заповідник “Розточчя” (2084 га), Яворівський національний природний парк (7078,6 га) та регіональний ландшафтний парк “Равське Розточчя” (19103 га). Ці заповідні об’єкти безпосередньо межують із найбільшим у Європі військовим навчальним полігоном, що дозволяє вивчати можливі наслідки мілітарного впливу на навколишнє природне середовище.
В межах польської частини резервату Розточчя функціонують один національний парк (8481,76 га) та чотири крайобразові (ландшафтні) парки загальною площею 100594 га.
Також варто зазначити, що біосферний резерват «Розточчя» виступає каталізатором для розширення торговельно-економічних та культурних стосунків з прикордонними регіонами Республіки Польща.
Зокрема – в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» департаментом екології та природних ресурсів спільно з польськими та українськими партнерами реалізовується проєкт: «RoweLove Розточчя – разом незважаючи на кордони», партнери:
- Любельське воєводство,
- Гміна Замость,
- Росточанський парк народовий,
- Яворівський національний природний парк,
- Асоціація органів місцевого самоврядування Єврорегіон «Карпати Україна».
В рамках проєкту передбачено створення нових велосипедних маршрутів по Розточчю, на території України та Польщі, маркування веломаршрутів, облаштування пунктів обслуговування туристів, проведення тренінгів для працівників природоохоронних установ та промоція екотуризму. Важливим фактором є те, що веломаршрути пролягатимуть через територію біосферного резервату “Розточчя”.
Ключовим заходом проекту є будівництво еколого-просвітницького візит-центру та його облаштування в Яворівському національному природному парку.
Також в межах резервату функціонує ведмежий притулок «Домажир», який створено в рамках співпраці між Львівською обласною державною адміністрацією та «VIER PFOTEN International» («Чотири Лапи Інтернешнл». Австрія). Створення центру дозволяє ведмедям, наскільки це можливо, жити в умовах, які відповідають їх фізіологічним і поведінковим потребам. Ця територія відповідає основним завданням сталого розвитку, а притулок став частиною туристичних маршрутів, які пов’язані з Яворівським національним парком та природним заповідником «Розточчя».