11 січня – День заповідників і національних парків
Заповідати – означає передавати в спадщину щось дороге і цінне. Заповідники є найвищою формою охорони природи в нашій державі.
Сучасна мережа природно-заповідних об’єктів Львівщини сформувалась внаслідок праці багатьох поколінь природоохоронців і відіграє важливу роль у вирішенні проблем збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, підтримці екологічної рівноваги у природі, формуванні світоглядних орієнтирів людини, спільнот, суспільства.
На сьогоднішній день на території області функціонує 357 об’єктів природно-заповідного фонду, загальною площею понад 158 тис. га, що складає 7,2% від загальної площі області.
Найбільшу площу в структурі природно-заповідного фонду області займають національні природні парки Сколівські Бескиди, Яворівський і «Північне Поділля», загальною площєю 58,3505 тис. га, регіональні ландшафтні парки – 56,2889 тис. га та заказники – 31,07212 тис. га. Щодо кількості заповідних об’єктів у різних категоріях заповідання, то найбільше на території області знаходиться пам’яток природи – 188 об’єктів (2830,24 га), парків-пам’яток садово-паркового мистецтва – 62 (905,37 га) та заповідних урочищ – 48 об’єктів (6502,40 га). Завданнями природоохоронних установ є збереження природних комплексів, проведення наукових досліджень, спостереження за станом природного середовища, поширення екологічних знань, сприяння у підготовці наукових кадрів і спеціалістів у галузі охорони навколишнього природного середовища та заповідної справи.
Нагадаємо, у 2016 році з ініціативи департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, в рамках реалізації Регіональної програми розвитку заповідної справи у Львівській області на 2009 – 2020 роки, рішенням Львівської обласної ради створено: ландшафтний заказник місцевого значення «Журавлиний», комплексну пам’ятку природи місцевого значення «Під Парашкою» та комплексну пам’ятку природи місцевого значення «Козій» і ботанічну пам’ятку природи місцевого значення «Свідок історії».
У рамках реалізації Регіональної програми розвитку заповідної справи у Львівській області на 2020 рік в області ведеться робота зі створення національного природного парку «Бойківщина» у Карпатському регіоні на базі ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Пікуй» (найвища в межах області вершина висотою 1406 м над р.м.), загальнозоологічного заказника «Либохорівський», регіонального ландшафтного парку «Надсянський» (який є складовою першого в світі міжнародного українсько-польсько-словацького резервату біосфери “Східні Карпати”).
Заповідання, як метод територіальної охорони природи, на сьогодні залишається головною гарантією збереження генофонду живої природи, унікальних природних екосистем, ландшафтів і є складовою системи забезпечення конституційного права людини на безпечне довкілля.
Довідково:
Вперше День заповідників і національних парків почав відзначатися в 1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи. Перший заповідник на території сучасної України був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким.
Залишити відгук
Хочете приєднатися до обговорення?Не соромтеся!